Přívlastků užívaných mezi someliéry a milovníky vína je celá řada, pro člověka neposkvrněného specifickou hantýrkou však může být tento svět chaotický a vzdálený. Jakub Přibyl, jeden z nejlepších someliérů Evropy a tudíž odborník na slovo vzatý, v seriálu pro časopis Forbes vysvětluje, co to znamená, když se o víně řekně, že je harmonické či kulaté.

Když je víno harmonické…

… komponenty jeho chuti skvěle fungují dohromady. Harmonii víno nezíská s věkem, je to vlastnost, kterou má či nemá od samého začátku – rušivé elementy z vína samy od sebe nevymizí. Harmonie ve víně je jeden z mála faktorů profesionálního hodnocení vína a platí u něj pravidlo ´čím víc, tím líp´.

Když je víno kulaté…

… při každém doušku se příjemně rozplyne v ústech a tento vyvážený chuťový zážitek nikde nic neruší. Takové víno je zkrátka velmi dobře pitelné. Kulatosti se často dopomáhá zráním na sudu či na kvasnicích, případně i zbytkovým cukrem. Zde však na míře záleží víc než dost – příliš kulaté víno totiž může působit ploše a fádně.

Krásně kulaté víno díky příjemnému zbytkovému cukru a jemnému perlení, díky němuž se opravu lehce převalí po jazyku. Funguje jako skvělý aperitiv nebo i k dezertům.

Viognier Contours de Deponcins 2016 0,75 l

Viognier Contours de Deponcins 2016 0,75 l

Odrůda Viognier je skoro synonymem pro kulatá vína. Pokud si vinař pohlídá – jako v tomto případě –, aby víno nesklouzlo k nudnosti, je Viognier sázka na jistotu díky nižšímu obsahu kyselin a plnějšímu aromatickému profilu. Ochutnejte ho třeba ke kozímu sýru s meruňkovou marmeládou.

Gewurztraminer Comtes d’Eguisheim 2009 0,75 l

Gewurztraminer Comtes d'Eguisheim 2009 0,75 l

Tradiční alsaský Pinot Gris, neboli rulandské šedé, bývá mohutnější a plnější. S věkem však přichází i opulence a vzorová kulatost. Krásná ukázka toho, že kulaté víno nemusí mít vysoké procento alkoholu, příliš zbytkového cukru a ani velkou kyselinu.

Lirac 2019 0,75 l

Lirac 2019 0,75 l

Vína z jihu Evropy jsou díky horkému klimatu vděčným zástupcem vín mohutných, ale pozor. Jejich často vyšší alkohol a kořenitost jsou natolik výrazné, že málokdy spadají mezi vína kulatá, naopak jsou často dokonalým zástupcem harmonických vín, třeba i ve spojení s vysokoprocentní čokoládou.

Muga Reserva, Rioja Magnum 2017 1,5 l

Muga Reserva, Rioja Magnum 2017 1,5 l

Dotek sudu, dokonale vyzrálé hrozny, příjemně hřejivý alkohol a lehká nazrálost. Už jen to zní harmonicky – a skutečnost je ještě harmoničtější. Navíc i příjemně kulatá. Plnost a elegance činí toto víno dokonalou kombinací obou pojmů.