Despagne
Vinařská oblast Bordeaux

Despagne je vinařský rod s 200letou tradicí sídlící v části Entre-Deux-Mers. Chateau Tour de Mirambeau (1769) je historickým sídlem rodiny, která nyní vlastní řadu dalších menších Chateau v okolí. Rodina Despagne vlastní vinice zejména v části Bordeaux zvané Entre-Deux-Mers, což je střední část regionu sevřená mezi dvěma řekami: Garonne a Dordogne. Podstatnou roli na utváření klimatu má nedaleký Atlantický oceán, který přináší poměrně časté srážky a tlumí výrazné teplotní extrémy. Thibault a Basaline Despagne dokazují že i méně slavné vinice Bordeaux dokáží produkovat špičková vína, a navíc ve velmi příznivém poměru kvality a ceny. Thibault vytváří samostatnou řadu vína s mottem „Esprit libre“, která ač výhradně z hroznů z regionu Bordeaux, tak s charakterem i vizuálním pojetím zcela odlišným a často nečekaným.

Famille Despagne

2, Le Touyre

33420 Naujan & Postiac

France www.despagne.fr

Mitjavile
Vinařská oblast Bordeaux

Vína Françoise Mitjavila zazářila na bordeauxské scéně teprve v průběhu osmdesátých let minulého století, za krátkou dobu si však našla nadšené obdivovatele a světová kritika jejich osobitý a velmi specifický projev ocenila poctami nejvyššími. Robert Parker jr. řadí jejich nejslavnější víno, Le Tertre Rôteboeuf, do takové společnosti, jako jsou Lafleur, Petrus či Certan de May v Pomerolu. Nyní rodina Mitjavile připravuje skvělá vína nejen v Bordeaux, ale například i v přilehlém Côtes de Castillon či v Languedocu. Výjimečnou kvalitu a důraz ne terroir si však udržují v nezměněné podobě a jméno Mitjavile na lahvi je zárukou nevšedního zážitku.

Tertre Rôteboeuf

Fascinující vinice o rozloze 6ha ležící dva kolometry jihovýchodně od Saint Emilionu. Přírodní amfiteátr s poměrně strmým svahem (rozhodně na Bordeaux), díky kterému si vysloužil jméno, jež v překladu znamená „kopec říhající krávy“ (na obdělávání vinice je i dnes používáno volů). Svah směřuje k jihu a leží na jílovo-vápencovém podloží, v jeho různých částech se především vrstva jílu výrazně liší. Osázen je typickými odrůdami pro tuto oblast, převládá Merlot s 85% plochy a doplněn je Cabernetem Franc, průměrné stáří keřů se pohybuje okolo 40 let. Víno zraje 18 měsíců v nových barikových sudech a ročně jej vznikne okolo 24 tisíc lahví. Až zázračně se v něm spojuje opulentní síla a ovocitost s elegancí a finesou, každý ročník se navíc projevuje velmi specificky a odlišně. Projev bývá často označován jako „burgundský“. Tertre Roteboeuf nemá žádné druhé víno.

Roc de Cambes

Vinice Roc de Cambes se rozkládá na 14 hektarech a osázena je 75% Merlotu, 20% Cabernetu Sauvignon a 5% Malbecu, povětšinou starých keřů v průměrném věku 45 let. Podobně jako u Tertre Rôteboeuf jde o přírodní amfiteátr, tentokrát však shlíží na ústí řeky Girondy v oblasti Côte de Bourg. I podloží je podobné, především vápenec a jíl. Vodní plocha zde tvoří přirozený regulátor teploty a víno netrpí tak velkými výkyvy teplot a zásahy horka jako Tertre Rôteboeuf, což se v jeho charakteru významně projevuje. Jinak je ale připravováno ve velmi podobném stylu a se stejnou péčí. Stejně jako na Tertre Rôteboeuf ani Roc de Cambes nepřipravuje žádné druhé víno. Domaine des Cambes je izolovaná parcela s jiným odrůdovým složením ležící na stěrkovém podloží na břehu zálivu Gironde.

L’Aurage

Toto víno produkuje Louis Mitjavile, syn Françoise, v oblasti Castillon Cotes de Bordeaux (sousedí se Saint Emilionem). Jejich vinice mají, opět na jílovo-vápencovém podloží, celkem 20 hektarů a věk je zatím o něco nižší, v průměru 20 let. Odrůdově dominuje Merlot a je doplněn Cabernetem Sauvignon. Louis postupně spěje ke 100 % Merlotu. Skvělá vína z této domény dokazují, že i oblasti okolo nejslavnějších částí Bordeaux dokážou nabídnout milovníkovi vína velké zážitky.

Maison Sichel
Vinařská oblast Bordeaux

Sichelovi jsou původem stará anglická rodina, která se etablovala ve světě vína v roce 1883, kdy Hermann Sichel otevřel obchodní kancelář na adrese 19 quai de Bacalan, v legendární čtvrti obchodníků s vínem Qaurtier des Chartrons v historické části města Bordeaux. Maison Sichel dodnes stále sídlí na stejné adrese a sedm generací Sichelů se podílelo na rozvoji rodinné firmy. Dnes patří Sichelovi mezi neváženější negocianty v oblasti a již dávno nejsou pouze obchodníky, ale vlastní v oblasti přes 350 hektarů vlastních vinic a mimo jiné spoluvlastní od roku 1938 jedno z nejlegendárnějších vinařství regionu, Chateau Palmer v Margaux. Nedaleko Palmeru stále v apelaci Margaux se nachází druhé, sice o poznání méně slavné ale dispozičně velice zajímavé vinařství Chateau d’Angludet 32 hektarů klasifikovaných v Cru Bourgeois Exceptionnel v Margaux, které je plně v majetku rodiny od roku 1961.

 

Vinařská oblast Bordeaux

O oblasti

Vinařský region, Bordeaux pojmenovaný podle historického města v zálivu Gironde, zahrnuje všechny vinohrady vysázené v departmentu Gironde na jihozápadě Francie u Atlantického oceánu. Některá vína zde produkovaná patří mezi nejvěhlasnější a nejdražší na světě. Na vápencových půdách v místech dnešních apelací Saint-Emilion a Pommerol se réva pěstuje od dob...

Číst více

Vinařství z oblasti Bordeaux

 • Despagne
  Despagne je vinařský rod s 200letou tradicí sídlící v části Entre-Deux-Mers. Chateau Tour de Mirambeau (1769) je historickým sídlem rodiny, která nyní vlastní řadu dalších menších Chateau v okolí.
  Více o vinařství
 • Mitjavile
  Vína Françoise Mitjavila zazářila na bordeauxské scéně teprve v průběhu osmdesátých let minulého století, za krátkou dobu si však našla nadšené obdivovatele a světová kritika jejich osobitý a velmi specifický projev ocenila poctami nejvyššími.
  Více o vinařství
 • Maison Sichel
  Sichelovi jsou původem stará anglická rodina, která se etablovala ve světě vína v roce 1883, kdy Hermann Sichel otevřel obchodní kancelář na adrese 19 quai de Bacalan, v legendární čtvrti obchodníků s vínem Qaurtier des Chartrons v historické části města Bordeaux.
  Více o vinařství

Máte zájem o vína z této oblasti?

Kontaktujte nás a my vám zašleme nabídku vín, které importujeme.

"*" indicates required fields

Další vinařské oblasti ve Francii

Oblast
Provence je jedním z nejstarších vinařských regionů Francie a kolébkou vinařství ve středomoří. Od Nice po Marseille mezi údolím Rhôny a pobřežím středozemního moře se pěstuje vinná réva již od 6. století před Kristem.
Oblast
Cognac lze produkovat výhradně v malém francouzském regionu, který leží zhruba 100 km severně od Bordeaux na území dvou departmentů – Charente a Charente-Maritime. Region je lemován na západě Atlantickým oceánem a na východě je přirozenou hranicí předhůří horského pásu Massif Central.
Oblast
Historie pěstování vinné révy v údolí řeky Rhôny sahá až do 5.století před Kristem, kdy Řekové šíří kulturu vína ve středomoří.
Oblast
První zmínky o pěstování vinné révy na březích řeky Saony sahají do 5.století před Kristem, kdy jí rozšířili ze středomoří údolím řeky Rhôny nejdříve Řekové a později Římané.
Oblast
Vinice Beaujolais leží v pásu zhruba 50 km od severu k jihu mezi městy Macon a Lyon a na šířku měří zhruba 20 km.
Oblast
Patří mezi nejmenší vinařské regiony Francie a název je odvozen od stejnojmenného pohoří, které se rozkládá na území dvou států (Švýcarska a Francie).
Oblast
Alsasko je nejvýchodnější francouzský vinařský region. Táhne se podél Rýna v severojižní ose na východním úpatí horského masivu Vogéz.
Oblast
patří mezi nejvěhlasnější francouzské vinařské regiony a produkuje nejslavnější šumivé víno světa.
Oblast
Vinařský region Bordeaux pojmenovaný podle historického města v zálivu Gironde, zahrnuje všechny vinohrady vysázené v departmentu Gironde na jiho-západě Francie u Atlantického oceánu.
Oblast
V oblasti středomoří je kultura vinné révy přítomná již od 5. století před Kristem od období řecké kolonizace ale největší rozvoj a v podstatě dnešní podobu vinařského regionu vtiskli regionu Římané od roku 118 před Kristem.
Oblast
Tato rozsáhlá vinařská oblast lemuje po délce zhruba 1000 kilometrů řeku Loiru, která představovala důležitou obchodní tepnu a díky níž se vína z jejího okolí snadno dostávala i do vzdálených krajů.