I když je dojem z vína výrazně subjektivní záležitostí, existují přívlastky, které jsou someliéry hojně používány a které slouží k tomu, abychom si mohli utvořit obrázek o tom, co v chuťovém profilu očekávat. Člověku ne tak ponořenému do světa degustování jsou tyto pojmy však velmi často cizí. Netuší, co si pod tím či oným slovem představit. Přinášíme proto someliérský slovník, který zpřístupní svět vína i těm, kteří doteď popisovali víno pouze jako lehké či svěží.

Když je víno sametové…

… po napití nás doslova pohladí na patře. I přes přítomnost tříslovin a kyselin jsou tato vína vyvážená a zaoblená tak, že jednotlivé komponenty vlastně nevnímáme. Ačkoliv můžeme na sametová vína narazit i v jejich mládí, je to spíše profil, který je spjat s víny nádherně a ušlechtile nazrálými. Sametovost vína není příznak typický pro jednu odrůdu či oblast; i když typicky sametové víno je rulandské modré, není tak těžké najít ani skvělé sametové bordeaux.

Když je víno elegantní…

… jedná se a priori o víno kvalitní. Elegance a kvalita jsou pojmy, které jednoznačně patří k sobě. Elegance se táhne celým spektrem vín, červených i bílých, mladých i nazrálých. Pokud víno však nepůsobí elegantně ve svém mladém věku, těžko se u něj kdy elegance dočkáme. S elegantním vínem zajisté nešlápnete vedle při žádné příležitosti.

Chateau Tour de l´Evêque Rosé, Côtes de Provence 2020 0,75 l

Chateau Tour de l´Evêque Rosé, Côtes de Provence 2020 0,75 l

Bourgogne Rouge 2018 0,75 l

Bourgogne Rouge 2018 0,75 l

Montepulciano d´Abruzzo DOC Riserva 2016 0,75 l

Montepulciano d´Abruzzo DOC Riserva 2016 0,75 l

Châteauneuf-du-Pape „Clos du Mont-Olivet“ rouge 2018 0,75 l

Châteauneuf-du-Pape "Clos du Mont-Olivet" rouge 2018 0,75 l

 

Tio Diego Amontillado 0,75 l

Tio Diego Amontillado 0,75 l

Sametová, elegantní, ale i jiná vína naleznete na našem e-shopu, případně i v našem winebaru v zahradě Slovanského domu, kde vám naši sommelieři rádi poradí s výběrem vhodné láhve i sklenice pro ještě větší zážitek z domácího degustování. Přijměte naše pozvání a navštivte nás!